Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czytanie z ruchu warg

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 scaollo

scaollo
  • Użytkownicy
  • 71 postów

Napisano 19 lipiec 2006 - 10:38

Czy wiecie jak się zabrać za naukę czytania z ust? Pomyślcie jakie to może być przydatne... :D/>/>

#2 Gość_Dariusz Sadowski_*

Gość_Dariusz Sadowski_*
  • Goście

Napisano 19 lipiec 2006 - 21:55

Włączyć TV i wyłączyć głos. Nieraz są głupoty, ale trudno :D/>/> Inny pomysł to patrzeć na wargi, jak się z kimś rozmawia.

#3 marcelboss

marcelboss
  • Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 30 grudzień 2006 - 21:05

To moj pierwszy post. Zazwyczaj tylko czytam a tym razem postanowilem dorzucic swoje trzy grosze, bo sam sie dzis zastanawialem nad czytaniem z ruchu warg. Moim zdaniem powinienes sobie nagrac jakis program TV , np wywiad z jakas slawna osoba. Obejrzec bez dzwieku, potem z, bez ,z .. itd Az zapamietasz te ruchy.

#4 Sliva

Sliva
  • Użytkownicy
  • 7 postów

Napisano 09 styczeń 2007 - 03:50

Moim zdaniem pewnie dobrym ćwiczeniem było by ustawienie w tv ledwo słyszalnego dzwięku tak aby się domyślać co dana osoba mówi, oraz wpatrywać się w usta mówiącej osoby (oczywiście w tv). po dłurzszej chwili wpatrywania sie, wyłączyć głos. Chodzi tu o t ze po wyłączeniu dzwięku będziemy mogli lepiej sobie wyobrazić ton i barwe w jakim dana osoba mówi co znacznie ułatwi czytanie z ust. Można by tez co pare sek. wlanczać i wylanczać dzwięk tak abyśmy słyszeli kawalek zdania a reszte prubowli wyczytać wzrokiem. Najlepszym do tego programem bylo by chyba jakieś przemówienie co by zbyt często niezmieniał się mówca. :cry:/>/> Nie prubowałem nigdy czegoś takiego więc niewiem w ilu procentach by to zadziałało .

#5 david

david
  • Użytkownicy
  • 19 postów

Napisano 12 maj 2007 - 21:19

Temat dosc stary więc...Skaolo jakie efekty?Czy juz potrafisz czytac z ust?

#6 scaollo

scaollo
  • Użytkownicy
  • 71 postów

Napisano 12 maj 2007 - 22:08

Czy umiem? Nie jeszcze NIE :D/>/> Tymczasem zauwazylem wiele rzeczy np. gdy ktos mowi ciszej albo jakies dzwieki zaczynaja przeszkadzac, to z automatu patrzysz sie na usta. To samo sie dzieje, jak ktos mowi a go nie widzisz: przekaz jest okrojony, bo odpada jedna modalnosc, wtedy z kolei zwracasz wieksza uwage na to co slyszysz. Fajna rzecz, bo czy swiadomie czy nie i tak czytasz z ruchu warg

#7 Wojciech Stefanowski

Wojciech Stefanowski
  • Użytkownicy
  • 58 postów

Napisano 27 październik 2007 - 00:05

Obejrzyj film z napisami, ale bez dżwięku i skoncentruj się na ruchu warg.

#8 skromna85

skromna85
  • Użytkownicy
  • 57 postów
  • MiejsceZDW / Łódź / Wawa

Napisano 27 październik 2007 - 11:55

Tymczasem zauwazylem wiele rzeczy np. gdy ktos mowi ciszej albo jakies dzwieki zaczynaja przeszkadzac, to z automatu patrzysz sie na usta.

Ja zauważyłam że wtedy mam wrażenie że ta osoba mówi głośniej - wyraźniej ją słyszę.

to samo sie dzieje, jak ktos mowi a go nie widzisz: przekaz jest okrojony, bo odpada jedna modalnosc, wtedy z kolei zwracasz wieksza uwage na to co slyszysz.

u mnie np jak słucham radia a chce coś usłyszeć lepiej - to patrze na radio - nie widzę ust, a lepiej słysze - może takie coś pozwala się lepiej skupić na tym co słyszę?

Fajna rzecz, bo czy świadomie czy nie i tak czytasz z ruchu warg

Mam sąsiadkę niedosłyszącą od kilku lat - jak nie widzi twoich warg to cię nie usłyszy, dopiero jak widzi usta to coś słyszy, pytałam jej kiedyś jak się tego nauczyła powiedziała że po prostu się przyglądała ludziom np rozmawiającym ze sobą na mieście w kawiarni, poza tym zawsze przyglądała sie rozmówcy itp. to jak padło jej na słuch lepiej przyszło jej przystosować się do nowej sytuacji - a słuch poleciał jej bardzo szybko po jakimś wypadku - z dnia na dzień słyszała ciszej.
Ulubiona zabawa: życie :D Pozdrawiam - Sandra Madalińska

#9 hexander

hexander
  • Użytkownicy
  • 154 postów
  • MiejscePiotrków Trybunalski

Napisano 27 październik 2007 - 18:06

Stwórz sobie takie warunki jakie mają ludzie słabosłyszący np zatkaj sobie czymś uszy tak abys mogł coś usłyszeć ale słabo i rozmawiaj z ludzmi. Albo popraś kogoś żeby ci czytał jakąś bajke (albo instrukcje ppralki jak wolisz:D ) a ty bedziesz miał zatakne uszy. Najpierw niech czyta wolno a potem stopniowo zwiększa tempo. Albo zatkaj sobie uszy i mów do siebie przed lustrem i skup sie na swoich ustach. To sa moje propozycje, sprwadz sam A może ktoś moze zmodelować takie osoby?

#10 Wojciech Stefanowski

Wojciech Stefanowski
  • Użytkownicy
  • 58 postów

Napisano 04 grudzień 2007 - 18:00

U mnie sprawdza się oglądanie (bez dźwięku) tych programów w tv, które mają napisy. Napisy są najczęściej w języku angielskim, aktorzy mówią w języku polskim.
Uważam to za ogromny plus. Po pierwsze, napisy pełnią wtedy funkcję pomocniczą. Po drugie ćwiczysz w ten sposób tłumaczenie symultaniczne z angielskiego na polski, a ruch warg pełni rolę pomocniczą.
Za pierwszym razem wydawało mi się to zbyt skomplikowane/ zagmatwane/ pokręcone; dlatego zwlekałem z tym postem. Jednak teraz mam z tego ogromny fun i pierwsze efekty. Łapię się na tym, że z automatu widzę jak ktoś mówi i wyłapuję niektóre słowa. Poprawia się angielski. I przed wszystkim fun, bo uczę się na polskich telenowelach i mam z nich masę brechtów. Są one również wygodne przez długie ujęcia twarzy i aktorów, którzy bardzo wyraźnie wymawiają słowa (chodzi mi o ruch ust).
Polecam też to co pisałem wcześniej- film z napisami ( w jednym języku) bez dźwięku, z tym, że ujęcia na usta są z reguły krótsze.

To że, ktoś ci czyta a ty patrzysz na ruch ust oraz stanie przed lustrem z zatkanymi uszami- świetne pomysły.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników